Kiełbasa była w smaku dobra - trochę za bardzo było czuć w niej przyprawy (w następnej wersji na pewno zmniejszymy jej ilość) Wszystkim innym smakowała (podobno) bardzo.
Tak wyglądała jeszcze w wędzarce, na tym pierwszym kijku od prawej (w sąsiedztwie mamusiowych i babcinych schabów i polędwiczek)
Kiełbasa Krakowska (6kg)
* 3000 g mięsa wieprzowego chudego (szynka)
*1800 g mięsa wieprzowego tłustszego (łopatka)
* 600 g wolowiny
* 600g boczku/podgardla
* 90 g peklosoli
* 30 g pieprzu białego
* 18 g cukru
* 12 ząbków czosnku
* kardamon szczypta
*0,5 łyżeczki gorczycy
osłonka białkowa karmel o średnicy 65mm lub jelita naturalne
Sposób przygotowania:
Mięso wieprzowe pokroić na kawałki ok 3x3 cm, wołowine na mniejsze ok 2x2 cm, a tłuste siekamy bardzo drobno- my zmieliliśmy w maszynce do mięsa przy sitku z najdrobniejszymi oczkami.
Całe mięso dokładnie mieszamy do uzyskania jednolitej masy. Następnie dodajemy peklosól oraz przyprawy i ponownie dokładnie mieszamy. Całość trzymamy w lodówce ok 2 -3 dni. Po tym czasie wyciągamy mięso (sprawdzamy czy się nie zepsuło). Następnie napełniamy osłonki białkowe - będzie to sprawiało trochę problemu gdyż mięso stało się mocno sztywne. My formowaliśmy nieduże wałeczki które następnie wkładaliśmy do osłonki i przesuwaliśmy do zawiązanej części
Formujemy kiełbasy wielkości ok 30 - 50 cm i odwieszamy co najmniej na noc w ciemnym i chłodnym miejscu do osadzenia.
Wędzenie kiełbasy krakowskiej - 2 godziny w gorącym dymie ok 70 stopni (my wędziliśmy troszkę dłużej).
Po wędzeniu parzymy kiełbasę w temperaturze ok 75stopni. Następnie chłodzimy kiełbasę w zimnej wodzie i odstawiamy w chłodne miejsce do osuszenia.
Pozostaje nam już tylko zjedzenie :)
Smacznego!
Piękna kiełbaska, gratuluję. Kardamon dawaliście świeży czy mielony?
OdpowiedzUsuńKardamon świeży miażdżony w moździerzu razem z czosnkiem i gorczycą :)
UsuńNo cóż zmotywowany ciekawym artykułem wezmę się za robotę!
OdpowiedzUsuńtrzymam kciuki :)
UsuńBardzo fajnie napisany artykuł. Przymierzam się od dawna do krakowskiej i lisieckiej. Tylko jakoś nie mogę się zebrać...
OdpowiedzUsuńJak się zdecydujesz to daj znać, mąż uwielbia lisiecką może kiedyś i my się zdecydujemy :)
UsuńWitam, a mięso wołowe to jakie?? antrykot, szynka czy jakaś inna część?? A i jakim drzewem wędzić bo to też ma wpływ na smak wędliny.
OdpowiedzUsuńdrzewa jakie używamy do wędzenia to wszelakie owocowe, czasami podrzucamy małą ilość gałązek jałowca dla podkręcenia smaku i zapachu (ale nie za dużo)
Usuńwołowinę jaką daliśmy to (najprawdopodobniej, bo już w 100% nie pamiętam) ligawa
Wielkie dzięki za szybką odpowiedź. Jak zrobię to dam znać jak wyszło, a i jeszcze jedno pytanko, czy zamiast tej peklosoli można zastosować zwykłą sól kuchenną i w jakiej proporcji? jeśli można.
Usuńi jeszcze jedno małe pytanko (nie chce za bardzo głowy zawracać ale chciałbym żeby ta kiełbasa wyszła genialna). Na zdjęciu na którym jest ta srebrna misa z mięsem widać coś zielonego, co to jest?? czy to nie jest majeranek i ewentualnie jaka jest jego proporcja??.
OdpowiedzUsuńto 'coś' zielonego to suszona pietruszka - ale odradzam jej dodatek gdyż ma bardzo specyficzny posmak, który dominuje smak kiełbasy (dlatego pominęłam jej dodatek w przepisie)
OdpowiedzUsuńco do peklosoli to można zamienić ją na sól kuchenną 1:1 - moja mama tylko zwykłą sól kuchenną dodaje do wędlin i wszystko wychodzi ok :)
Dzięki za porady, w przyszłym tygodniu dam znać jak wyszła mi ta kiełbaska. Dzięki i pozdrowienia:)
OdpowiedzUsuńbardzo dziekuje z aten artykul, na epwno mi się przyda a nie tlyko te kupne, kanie itp..
OdpowiedzUsuńNapewno kiedyś skorzystam :)
OdpowiedzUsuń51 years old Information Systems Manager Thomasina Govan, hailing from Victoriaville enjoys watching movies like Demons 2 (Dèmoni 2... l'incubo ritorna) and Bird watching. Took a trip to City of Potosí and drives a Mustang. ich strona
OdpowiedzUsuń